Praktisk information
Inför din skidresa till Andorra

En smidig och trygg skidresa
Här hittar du allt du behöver veta inför din skidresa till Andorra.
Allt från flyg och transport till snögaranti, betalningar och villkor. En samlad guide för att du ska känna dig väl förberedd.
Flyg & Transport
Flygtiderna är preliminära fram till att du får din avreseinformation, cirka 1,5 vecka före avresa. Då bekräftas tiderna, men i undantagsfall kan flygbolaget göra mindre justeringar även närmare avresan. Skulle det ske informerar vi dig självklart så snart som möjligt.
Skatter & avgifter
En turistskatt på 1,5-3,5 euro/ person och natt betalas direkt till hotellet. Gäller alla resenärer från 16 år och äldre.
Resedokument och biljetter
Huvudbokaren ansvarar för att alla uppgifter i bokningen är korrekta och att namnen är rättstavade. Namnet måste överensstämma exakt med det som står i passet eller ID-handlingen.
Cirka 1,5 vecka före avresa skickar vi din elektroniska biljett eller flygbolagets bokningsreferens via mejl. Reser du med vårt charterflyg räcker deltagarbevis och pass.
Samtidigt mejlar vi ut ett uppdaterat deltagarbevis med betald status, aktuella flygtider, eventuella vouchers för skidhyra samt ett informationsbrev om resan.
All kommunikation skickas till den mejladress som angavs vid bokningstillfället.
För EU-medborgare krävs inget visum för inresa till Andorra.
Pass eller nationellt ID-kort måste vara giltigt under hela resan.
Bokning & bekräftelse
Vid bokningssamtalet kan flera resealternativ diskuteras, och därför är det viktigt att du noggrant kontrollerar uppgifterna i din bokningsbekräftelse. Om något inte stämmer, kontakta oss direkt så vi kan rätta till det.
Observera att muntliga önskemål eller tillägg måste vara skriftligen bekräftade av Quality Travel för att gälla. Att vi tagit emot ett önskemål, till exempel om rumsläge eller våningsplan, innebär inte att det garanteras.
Ditt deltagarbevis gäller som resebevis. Kontrollera alltid att alla uppgifter stämmer, eftersom ändringar i efterhand kan medföra en tilläggskostnad.
Resevillkor
Resevillkoren utgör en viktig del av avtalet mellan dig som resenär och Quality Travel. Vi rekommenderar att du läser igenom villkoren innan du bokar din resa.
Betalning & bekräftelse
Alla priser anges i kronor (SEK). Efter bokning får du ditt deltagarbevis via mejl, om inget annat avtalas.
Anmälningsavgiften ska betalas inom 7 dagar. Vid bokning nära avresa, om extra flygstolar behöver köpas in eller om det gäller en specialresa utöver våra ordinarie paketresor, kan betalning krävas omgående.
När anmälningsavgiften är betald är bokningen bindande och villkoren godkända.
Eventuellt avbeställningsskydd betalas samtidigt. Slutbetalning ska ske enligt datum på deltagarbeviset.
Vid betalning till bankgiro, ange alltid OCR-nummer.
Du kan även betala din resa med VISA eller Mastercard via Mina sidor eller via betalningslänken i ditt bekräftelsemejl.
Transfer i Pas de la Casa
Transferbussen stannar i nedre delen av Pas de la Casa. Quality Travel erbjuder kostnadsfri bagagetransport till vissa hotell (Aparthotel Olimpiades, Magic, Kandahar, Caribou m.fl.). Resenärer promenerar själva till hotellen, ca 350–650 meter i lätt uppförsbacke.
För hotell Sporting, Meta och Catalunya Ski gäller kortare gångavstånd på cirka 200–250 meter.
Mer information och karta över byn ges av vår guide på bussen.
Inkvartering
Extrabäddar kan vara fällsängar, bäddsoffor eller liknande.
I lägenheter ingår inte full hotellservice, och förbrukningsvaror ingår inte.
Vill du använda särskild köksutrustning, ta gärna med det själv.
Priserna är beräknade per person vid full beläggning av lägenheten.
Måltider under din resa
Om hotellrestaurangen är stängd vid ankomst eller avresa:
Vid sen ankomst väntar en lättare kall måltid på hotellet om du bokat halvpension.
Vid tidig avresa (om du bokat frukostpension) får du en picknickpåse att ta med. Den kan ätas på transferbussen eller innan avresa, exempelvis i hotellets lobby.
Information ges på plats.
Snögaranti
Quality Travel garanterar att du ska kunna åka skidor under din semester. Om pisterna stängs på grund av snöbrist ordnar vi transport till ett alternativt skidområde utan extra kostnad.
Snögarantin gäller endast veckoresor och omfattar inte eventuella merkostnader för liftkort. Den gäller inte vid stängning orsakad av storm, kraftigt snöfall, tekniska fel eller force majeure.
Barn under 2 år
Barn som inte fyllt 2 år på avresedagen (infant) betalar endast 695 kr, under förutsättning att de inte har eget säte på flyget och sover i förälders säng eller spjälsäng. Meddela vid bokning om du reser med spädbarn.
Resenärer under 18 år
Resenärer under 18 år som reser utan målsman behöver skicka in ett ifyllt formulär med målsmans underskrift. Kontakta oss för mer information.
Tullregler
Andorra är inte medlem i EU, även om euro används som valuta.
Tullfria varor som köps i Andorra måste beskattas vid inresa till EU.
Resenärer bör därför känna till EU:s begränsningar för tullfri import:
Tobak: 300 cigaretter / 150 små cigarrer / 75 cigarrer / 400 g tobak
Alkohol: 1,5 l starksprit (>22%) eller 3 l likör / 5 l vin
Parfym: 75 g eller 375 ml eau de cologne
Industrivaror: upp till 900 € per vuxen / 450 € för barn under 15 år
Bilder på hemsidan
Rummens utformning och storlek kan variera även på samma hotell. Bilderna på vår hemsida är exempelbilder och kan skilja sig mellan olika rumstyper. Kontakta oss om du vill veta vilken bild som tillhör just ditt boende.
Önskemål
Vi gör vårt bästa för att uppfylla dina önskemål, men kan tyvärr inte garantera att alla önskningar blir möjliga att uppfylla.